Lunární kalendář

Měsíc ovlivňuje náš každodenní život stejně, jako každodenně vyvolává mořský příliv a odliv. Lunární kalendář sleduje podobu Měsíce a jeho pohyb v jednotlivých znameních zvěrokruhu.Celý oběh Měsíce kolen Země můžeme pozorovat pouhýma očima. Měsíc mění svůj tvar, odborně nazvaný fáze, podle toho, z které strany ho osvětluje Slunce.

Fáze měsíce

Úplněk nastává, když Měsíc vykonal polovinu své cesty kolem Země a jeho strana obrácená ke Slunci je vidět celá. Na obloze ho vidíme jako svítící kotouč. Mořský příliv a odliv jsou nejvyšší. Úplněk symbolizuje naplnění, celistvost a kreativitu. Na Zemi působí z jedné strany přitažlivost Měsíce a z druhé Slunce. Této protichůdné síle přisuzujeme neklid, nespavost nebo bolesti hlavy. Příroda nyní dosahuje vrcholu své absorpční schopnosti, byliny nasbírané za úplňku mají větší působnost.

Také při úplňku je vhodné držet jeden den půst právě proto, že tělo velmi dobře přijímá všechny látky – dokonce i mnohé umělé přísady, které jsou v našich potravinách obsažené. Voda se v těchto dnech rychleji hromadí ve tkáních, vazivo zvláční. Průběh hojení po operacích je v těchto den nejméně příznivý, rány krvácejí více než jindy. Zkušenosti s následky očkování ukázaly, že by se očkování nemělo provádět tři dny před úplňkem a hlavně ne v den úplňku!

Úplněk je nejméně vhodným dnem na chirurgické zákroky, pokud můžete, zvolte jiný termín. V úplňku tělo nejvíce přibírá na váze, proto by strava měla být lehká a dietní. Stříhání vlasů není při úplňku vhodné. Za úplňku nic nesázejte, nepřesazujte ani neokopávejte. Dnes sklízejte bylinky, za úplňku mají největší sílu, obzvlášť jejich kořeny.

Měsíc a Slunce svírají prvý úhel, Měsíc má tvar plného písmenné „C“. Probíhá měsíční příliv v době slunečního odlivu, síly se odečítají, příliv a odliv jsou minimální. Během asi čtrnáctidenní pouti Měsíce od úplňku k novoluní vládne působení sil na tělo, které podporuje určité záměry a preventivní i léčivá opatření, jiné však brzdí a ovlivňuje negativně.

Zapamatujte si: Ubývající Měsíc vyplachuje a zbavuje jedů, vypocuje a vydechuje, vysušuje, zpevňuje, podporuje aktivitu a výdej energie. Čím blíže k novoluní, tím je působení síly větší. V tuto dobu se dobře hojí rány, bezproblémově probíhají operace, práce jde lépe od ruky, daří se pracím na zahradě, zejména setí a sázení zeleniny. S ubývajícím Měsícem se lépe ubírá na váze. Všechna opatření, jejichž si můžete sami zvolit a jsou zaměřena na detoxikaci těla, byste měli učinit v době dvou týdnu ubývajícího Měsíce.

Jarní detoxikační kúra, třeba pomoci kopřivového čaje, má pak silné preventivní a čisticí účinky a působí mnohdy po celý rok, zatím co stejné opatření při dorůstajícím Měsíci není tak dobré nebo nepůsobí vůbec. Tendence k odnímáni při ubývajícím Měsíci se projevuje i v celé domácnosti: veškerý úklid, mytí, praní a čistění je mnohem účinnější a jde lépe od ruky než ve fázi přibývajícího Měsíce.

Při novoluní se dostává Měsíc z pohledu ze Země před Slunce. Nevidíme ho, protože Slunce osvětluje jeho odvrácenou stranu. Obě planety stojí ve stejném znamení zvěrokruhu a společnou silou působí na Zemi. Mořský příliv a odliv jsou nejvyšší. Novoluní symbolizuje stálé obnovování, začátek i konec. Je to čas na obnovu, nabírání síly, čas na změnu.

V den novoluní je schopnost těla zbavovat se jedů v těle největší. Kdo pravidelně zařadí jeden den půstu v novoluní, udělá hodně pro prevenci nemocí všeho druhu. Tento den je také neobyčejně vhodný pro začátek různých akcí, jako start pro odvykání špatných návykům, třeba kouření nebo nadměrnému pití kávy či alkoholu. Obvykle silné projevy odvykání se pak drží v určitých mezích, člověk reaguje klidněji na tuto „ztrátu“ – a to je důležitý aspekt, neboť i odříkání škodlivých návyků v myšlení a chování působí často nesnesitelně. Pokud si chcete vzít tuto informaci k srdci, mějte na paměti, že špatné zvyky jsou pro nás často jen proto, „špatné“, že jsme byli vedení k tomu, za špatné je považovat. Nechceme obhajovat srkání při jídle, ale je to dobrý příklad, jak smysluplné a tělu prospěšné konání padlo na oběť společenským pravidlům. Často jsou špatné zvyky také vnějším výrazem dezorientovaných sil, které jen potřebují mít nový cíl, aby se mohly stát cennými a užitečnými pro nás i pro naše bližní. Jestliže se chcete zbavit určitého návyku, podívejte se na něj klidně a pozorujte ho ze všech stran. Neberte přitom ohled na mínění svého okolí. Pokud se rozhodnete zbavit se ho, nikdy se už pak neptejte proč. Je to vaše vůle a tečka, hotovo. Pro začátek „nové doby“ zvolte den novoluní, ten vás při vašem úmyslu podpoří.

V novoluní pomáhají kůži detoxikační a čistící masáže vhodnými oleji. Při novu by se nemělo nic sázet, vysévat ani přesazovat. Nic nevzejde, semena ani kořeny se neuchytí. Je však nejvhodnější den na ošetření starých, nemocných a špatně rostoucích dřevin a rostlin. Pokojové rostliny, které špatně rostou, výrazně sestřihněte. Nemocné stromy prořežte, nebojte se radikálního řezu, budete překvapeni, jak začnou znovu bohatě růst a plodit.

Měsíc a Slunce svírají pravý úhel, Měsíc má tvar plného písmene „D“. Probíhá měsíčný příliv v době slunečního odlivu, síly se odečítají, příliv a odliv jsou minimální. Dorůstající Měsíc je doba regenerace, přijímáni a dodávaní. Dorůstající Měsíc dodává, plánuje, přijímá, buduje, vdechuje, ukládá energii, sbírá síly, vyzývá k opatrování a odpočinku. Čím blíže je k úplňku, tím silněji síly působí.
Co uděláte ve dvou týdnech dorůstajícího Měsíce pro regeneraci a posílení svého těla a jeho orgánů, účinkuje mnohem lépe než při ubývajícím Měsíci. Tělo je ochotno přijímat, při stejném množství jídla teď snadněji přibývá. Měli byste však pamatovat na to, že regenerační a posilující prostředky a metody jsou o mnoho úspěšnější, když se tělo předtím zbavilo jedů. Jinak se vám může stát, že budete „dolévat nový olej ke starému“.

Všechny projevy nedostatků se dají dorůstajícím Měsícem snáze odstranit, zejména vitamíny a minerály přijímá tělo lépe. Preparáty obsahující hořčík, vápník a železo mají lepší účinky. Možná jste si vy sami všimli, že při dorůstajícím Měsíci dopadne vyšetření krve úplně jinak. Zejména pro těhotné ženy je důležitý přísun železa, a proto by měly zejména v době dorůstajícího Měsíce pečlivě dbát na předepsané dávky.

Při dorůstajícím Měsíci přijímá tělo i veškeré léčivé masti mnohem lépe. Na svět v tuto dobu přichází více dětí, stejně jako při úplňku. Ovšem na druhé straně čím více Měsíc přibývá, tím hůř se hojí poranění, tím méně příznivé jsou šance na úspěch operací a jejích hojení, tvoří se i větší jizvy. Ani prádlu tato doba nesvědčí, nebude tak čisté, jako když ho vypereme při ubývajícím Měsíci.

Měsíc v úplňku pro rok 2017

12. 1. 2017 (12:34) Rak orgán: žaludek, sliznice, prsa, děloha, vaječníky
11. 2. 2017 (01:34) Lev orgán: srdce, aorta, krevní oběh, krevní tlak
12. 3. 2017 (15:54) Panna orgán: slinivka, střeva, trávicí ústrojí
11. 4. 2017 (08:08) Váhy orgán: ledviny, močovod, moč. měchýř, žíly, kůže
10. 5. 2017 (23:43) Štír orgán: pohlavní orgány, konečník, moč. trubice, prostata
9. 6. 2017 (15:10) Střelec orgán: játra, kyčle, stehna, kříž. kost
9. 7. 2017 (06:07) Kozoroh orgán: páteř, klouby, kolena, kůže, vlasy
7. 8. 2017 (20:11) Vodnář orgán: lýtka, kotníky, achilovka
6. 9. 2017 (09:03) Ryby orgán: chodidla, prsty nohou, šišinka
5. 10. 2017 (20:40) Beran orgán: hlava, zuby, jazyk, tepny
4. 11. 2017 (06:23) Býk orgán: krk, hlasivky, hrtan, jícen, štítná žláza
3. 12. 2017 (16:47) Blíženci orgán: ruce, paže, ramena, plíce, průdušky

Novoluní pro rok 2017

28. 1. 2017 (1:07) Vodnář orgán: lýtka, kotníky, achilovka
26. 2. 2017 (15:58) Ryby orgán: chodidla, prsty nohou, šišinka
28. 3. 2017 (04:57) Beran orgán: hlava, zuby, jazyk, tepny
26. 4. 2017 (14:16) Býk orgán: krk, hlasivky, hrtan, jícen, štítná žláza
25. 5. 2017 (21:44) Blíženci orgán: ruce, paže, ramena, plíce, průdušky
24. 6. 2017 (04:31) Rak orgán: žaludek, sliznice, prsa, děloha, vaječníky
23. 7. 2017 (11:46) Lev orgán: srdce, krevní oběh, krevní tlak
21. 8. 2017 (20:30) Lev orgán: srdce, krevní oběh, krevní tlak
20. 9. 2017 (07:30) Panna orgán: slinivka, střeva, trávicí ústrojí
19. 10. 2017 (21:12) Váhy orgán: ledviny, močovod, moč. Měchýř, žíly, kůže
18. 11. 2017 (12:42) Štír orgán: pohlavní orgány, konečník, moč. trubice, prostata
18. 12. 2017 (07:31) Střelec orgán: játra, kyčle, stehna, kříž. kost

Znamení zvěrokruhu

Luna při svém pohybu kolem Země projde během jednoho měsíce celým zvěrokruhem. V každém znamení se zdrží přibližně 2,5 dne. Charakteristika jednotlivých znamení zvěrokruhu je odlišná. Proto je rozdílný i emocionální projev Luny v každém znamení. V astrologii je každá část těla spojována s určitým znamením. Je vypozorováno, že když Luna prochází určitým znamením,  pak je vše, co uděláme pro ty části těla, které pod toto znamení náleží, účinnější než v jiných dnech (kromě chirurgických zákroků).